Jednou z najočarujúcejších architektonických stavieb v Lučenci, ktoré dýchajú históriou je budova neologickej synagógy postavenej v secesnom štýle. Zaujímavosťou je, že synagóga v Lučenci je jednou zo štyroch rovnakých synagóg na svete, ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a v Tel Avive. Nádherne zdobený interiér spolu s odborným výkladom si návštevníci môžu vychutnať vďaka vyškoleným lektorom, ktorí vás počas prehliadky budú sprevádzať.
Hrad sa nachádza na vrchole skaly takmer v centre Fiľakova. Dnes sídli na Fiľakovskom hrade Hradné múzeum s expozíciami o histórii hradu a jeho okolia. Vystavené sú tu vzácne stredoveké hradné nálezy a predmety z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova. Súčasťou expozície sú aj hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít v okolí Fiľakova.
Historickým klenotom mesta Poltár je majestátny kamenný most pochádzajúci zo 17. storočia a ide o tretí najstarší zachovaný most svojho druhu na Slovensku. Dĺžka stavby je 35 m a šírka je 5 m. Výška horného okraja nad hladinou rieky Ipeľ je 6 m. V súčanosti je technickou pamiatkou, ktorú denne obdivujú nielen domáci, ale i cezpoľní.
V priestoroch kaštieľa sprístupňuje Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku pre širokú verejnosť svoju stálu expozíciu spisovateľa a dramatika Imreho Madácha a spisovateľov, ktorí sa narodili, žili a tvorili v tomto regióne. Kaštieľ je zariadený pôvodným nábytkom a predmetmi osobnej potreby dokumentujúcimi život a dielo spisovateľa.
Zrúcanina hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín. Auto môžete odstaviť na parkovisku pri renesančnom kaštieli, prípadne zastavíte niekde popri ceste v okolí kostola. Potom sa peši dostanete k opevnenému kostolu s dvoma vežami, odkiaľ je to len niekoľko minút pešieho výstupu na hrad. Ideálne je odtiaľto sledovať červené turistické značky, ktoré vás povedú do bočnej uličky. Okrajom lesíka a záhrad vystúpite na malú lúku, kde sa nachádza aj cintorín priamo pod hradom. Celý výstup netrvá viac ako 1/4 hodiny.
Zrúcanina hradu Šomoška sa nachádza asi 10 km južne od Fiľakova, v bezprostrednej blízkosti slovensko - maďarskej štátnej hranice. Pomenovaný je podľa maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína. Hradný kopec tvorí národná prírodná rezervácia Šomoška, pri návšteve ktorej sa platí symbolické vstupné. Z obce Šiatorská Bukovinka vedie smerom na hrad značený turistický chodník.
Kaštieľ je aj sídlom expozície Slovenského národného múzea zameranej na históriu bábkarstva a hračiek - ich históriu a súčasnosť na Slovensku i v zahraničí. Nachádza sa tu tiež zaujímavá historická expozícia zubnej techniky, ojedinelá v Strednej Európe. Súčasťou barokového kaštieľa je aj kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom – Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.
Okraj mesta Lučenec dotvára rozľahlá vodná plocha nádrže Ľadovo. Čistá a osviežujúca voda počas horúcich dní láka na kúpanie, plávanie, člnkovanie, ale i rôzne vodné športy či športové rybárstvo. Nadšencov aktívneho oddychu určite možnosť využiť miestne športové ihriská - pentaque, boccia, volejbal, mini futbal, pingpong či basketbal. Pre deti je vyhradené detské ihrisko s preliezkami, pieskoviskom a hojdačkami. Areál disponuje aj lavičkami, ohniskami a altánkom, ktorý umožňuje opekanie a oddych pre celé rodiny či partiu priateľov.
Splav rieky Ipeľ na dvoj alebo trojmiestnych kanoe alebo aj na paddleboardoch. Splav je vhodný aj pre začiatočníkov, kamarátov, rodiny s deťmi, ale aj na firemné akcie a teambuildingy. Celý splav od Holiše po Kalondu v dĺžke 10km trvá približne 3 hodiny. Táto krajina je bohatá na vzácne a chránené živočíchy. Môžete tu vidieť pobehovať líšky, srnce, jelene, a svoj domov tu majú viacerné chránené druhy vtáctva, nespočetné množstvo rozmanitého hmyzu, ale tiež cicavce.
V horskom prostredí obce Mučín vytvárala príroda 19 miliónov rokov malú, ale pozoruhodnú jaskyňu. Unikátnosť Mučínskej jaskyne spočíva v tom, že vznikla zvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu, ktorý kedysi pradávno pokryl sopečný popol. Mučínska jaskyňa je dlhá len 12 metrov a široká 2,5 metra. Je dobre dostupná po nenáročnej, cca 3km dlhej lesnej ceste z obce Mučín.
Vďaka svojej polohe patrí medzi najteplejšie nádrže na Slovensku, takže stráviť pri nej leto, je tá najlepšia vec, ktorú môžete urobiť. Pri nádrži sa nachádzajú dve rekreačné strediská - Kotva Ružiná a Divín - ako i množstvo rodinných chát. V nádrži sa možno kúpať či surfovať prípadne si v strediskách zapožičať člny a vodné bicykle. Dovolenkári môžu počas voľných chvíľ využívať aj volejbalové ihriská a stolnotenisové kurty či zahrať si mamutí šach, alebo ruské kolky.
Nevysoký vrch Lysec v chotári obce Ľuboreč je vyhasnutou sopkou a patrí k turisticky atraktívnejším lokalitám pohoria Ostrôžky. Okrem peknej prírody a výhľadom na roztrúsené malebné dedinky v okrese Lučenec, oplýva aj kúskom zaujímavej histórie. Ukrýva pozostatky pravekého hradiska vo forme okružného valu, ktorý svedčí o osídlení ľuďmi kyjatickej kultúry z mladšej doby bronzovej.
Významná prírodná pamiatka Belinské skaly sú súčasťou CHKO Cerová vrchovina. Tieto pozoruhodné skalné steny, výbežky, vežičky, okná či malé jaskyne vznikli pôsobením svahových pohybov, gravitácie a zvetrávania lávového prúdu, ktorý tiekol od vulkánu Monica a pohyboval sa po dne riečnej doliny. Vďaka tomu môžeme dnes v lesoch obce Belina pozorovať ukážku tzv. skalného mesta v počiatočnom štádiu vývoja. Na niektoré z týchto skalných brál je možné vyliezť, čím sa vám naskytnú krásne výhľady do okolia.
Kamenný vodopád je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šomoška, neďaleko od Fiľakova a v tesnej blízkosti hranice s Maďarskom. Čadičový vodopád vznikol stuhnutím lávy za špecifických podmienok. Je tvorený šesťbokými čadičovými stĺpmi a je vysoký 9 metrov. Pod ním sa rozpína kamenné more, ktorého hladinu tvoria úlomky bazaltových stĺpov.
Lučenec je okresné mesto ležiace v Banskobystrickom kraji. Leží priamo v centre historického regiónu Novohrad, v centrálnej časti Lučeneckej kotliny. Počtom obyvateľov je tretie najväčšie mesto v kraji. Má významnú geografickú polohu ako postavenie pohraničného mesta.
Množstvo zelene a oddychových zón poskytuje miesto na príjemný oddych. Mesto je pravidelným usporiadateľom množstva tradičných kultúrnych podujatí ako Timravina studnička, Medzinárodný novohradský folklórny festival, Lučenecký jarmok alebo Vianočný jarmok.
Mestské kúpalisko v Lučenci je medzi miestnymi, aj napriek väčším okolitým strediskám, veľmi obľúbeným a vyhľadávaným letným kúpaliskom s príjemnou atmosférou a pekným prostredím. K dispozícií sú dva bazény. Športové vyžitie pre návštevníkov ponúka plážové volejbalové ihrisko, minifutbalové ihrisko, speed bedminton či stolný tenis. Pre detičky je pripravený skákací hrad, detské ihrisko so šmykľavkou, preliazkami a hojdačkami.
Termálna voda tu má jedinečné zloženie podobné morskej vode - je slaná, mierne zásaditá, s prevahou hydrouhličitanov. Táto voda pochádza z praveku, jedná sa o pozostatky morskej vody z paleogénneho mora. Má blahodárny vplyv pri chorobách pohybového ústrojenstva (kĺby, reumatické ochorenia), kožných i nervových ochoreniach. V prevádzke sú tri bazény - sedací, detský a plavecký a voda v bazénoch má príjemnú teplotu od 28 °C do 38 °C.
Celoročný relax a zábavu ponúka termálne kúpalisko Aquatermal Strehová. Kúpalisko sa nachádza v malebnej a turistami vyhľadávanej obci Dolná Strehová, na juhu Slovenska. Termálne kúpalisko v Dolnej Strehovej ponúka rekreantom šesť vonkajších bazénov, do ktorých je voda dodávaná z troch vrtov. Voda v bazénoch sa dosahuje teplu 28°C - 36°C. Vnútorné bazény - oddychový, vírivý a detský, sú otvorené celoročne. Nachádza sa tu aj wellness centrum, kam môžete zájsť na rôzne masáže, do sauny, tepidária alebo vírivky.
Na tomto mieste zažijete dotyk s vesmírom a rýchlosťou svetla sa prenesiete do najvzdialenejších miest slnečnej sústavy. Hvezdáreň ponúka popularizačnú, vzdelávaciu a metodickú činnosť zameranú na všetky vekové kategórie a typy škôl. Hvezdáreň tiež organizuje tematické pozorovania zatmení Slnka a Mesiaca a iných príležitostných úkazov pre širokú verejnosť. Veľký ohlas majú aj tzv. astronomické víkendy určené pre menšie skupiny alebo rodiny do 20 ľudí, ktorí môžu vo hvezdárni stráviť noc spojenú s pozorovaním a nocľahom.
Súčasťou hvezdárne je aj Astropark, kde nájdete slnečné hodiny, gnomón, modely s pomernými veľkosťami planét, miniraketu alebo kozmonauta, náučný geologický chodník s horninami regiónu, model zemegule, meridián, informačné tabule o svetelnom znečistení a mnoho ďalšieho.
Areál rekreačného strediska je naozaj veľký a ponúka množstvo alternatív, ako stráviť horúce letné dni. Zrejme najatraktívnejšou možnosťou je kúpanie vo vodnej nádrži alebo v bazénoch s pitnou i geotermálnou vodou.
Na svoje si tu prídu aj nadšenci športu a aktívneho pohybu. Návštevníkom sú k dispozícii minigolf, tenisové dvorce, stolný tenis, ihriská na futbal i plážový volejbal. Pri vodnej nádrži je požičovňa člnov a vodných bicyklov.
Ski Centrum Kokava Línia je dokonalé miesto pre vyžitie sa, či už v lyžovaní, alebo v snowboardingu. Zjazdovky na Kokave-Línii sú najvhodnejšie v prvom rade pre začiatočníkov, deti, rodiny aj pre tých, ktorí by sa radi naučili snowboardovať. K dispozícii je 6 svahov s dĺžkou 6 km a lyžiari sú prepravovaní piatimi vlekmi.
Nechýba ani požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska škola a dostatok občerstvovacích zariadení.
Stredisko disponuje dvomi lyžiarskymi vlekmi a jedným detským vlekom s dĺžkou 70 m. Lyžiarsky nadšenci určite ocenia aj romantickú atmosféru večerného lyžovania. V areáli lyžiarskeho strediska je k dispozícii aj požičovňa lyží a snowboardov, ski servis a bufet. Deti a začiatočníci sa môžu prihlásiť na lyžiarske kurzy v škole lyžovania pod dohľadom skúsených lyžiarskych inštruktorov. Ubytovať sa, zrelaxovať a užiť si wellness je možné priamo v hoteli Zerrenpach, kde sa nachádza aj reštaurácia.